Osoby bliskie zazwyczaj jako pierwsze dostrzegają początkowe objawy choroby psychicznej. Sam chory nie zawsze zdaje sobie z nich sprawę.
Co powinno zwrócić naszą uwagę? Przede wszystkim istotna jest zmiana zachowania, sposobu wypowiadania się oraz społecznego funkcjonowania danej osoby w porównaniu do tego, jak było wcześniej. Do najważniejszych sygnałów, wskazujących, że u kogoś może rozwijać się choroba psychiczna należą m.in.:
- dziwne i niezgodne z rzeczywistością, nielogiczne wypowiedzi, niezrozumiałe działania
- wycofanie z dotychczasowych kontaktów społecznych, izolowanie się
- utrata zainteresowań, zaniedbywanie obowiązków
- zaburzenia snu i apetytu
- niespodziewane napady gniewu skierowane w stronę najbliższych, często motywowane w niezrozumiały lub absurdalny sposób
- zaskakujące dla otoczenia zmiany nastroju (euforia lub przygnębienie) występujące okresowo
- niestabilność objawiająca się skrajnymi, gwałtownie zmieniającymi się emocjami
- autoagresja lub agresja wobec otoczenia
Zdarza się, że objawy pojawiają się powoli, a ich nasilanie się jest procesem długotrwałym, dlatego podejrzenia choroby mogą pojawić się stosunkowo późno. Wobec wątpliwości najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Nieleczone zaburzenia mogą prowadzić do poważnych powikłań, do sytuacji stanowiących zagrożenie zdrowia i życia nie tylko dla samych chorych, ale także dla ich najbliższych. Wcześnie podjęta interwencja poprawia znacznie rokowanie co do dalszego przebiegu choroby.